Idziemy do dentysty - poradnik - Dentyści

Gabinet stomatologiczny Zabrze

Sprzęty wykorzystywane w czasie przeglądu dentystycznego

Każdy dentysta wykonuje usługi dentystyczne w taki sposób, jaki uznaje za najlepszy. Jednak istnieją pewne procedury, które muszą zostać przeprowadzone podczas każdego zabiegu dentystycznego, żeby

Idziemy do dentysty - poradnik - Dentyści Gabinet stomatologiczny Zabrze
mógł on być skuteczny. Nowoczesny przegląd dentystyczny polega na jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych narzędzi i sprzętów dostępnych w stomatologii do jego przeprowadzenia. Dlatego dentysta w razie wystąpienia jakichś wątpliwości może już podczas przeglądu dentystycznego robić zdjęcia zębów, a dzięki temu opracowywać plan leczenia dentystycznego. Każdy dentysta korzysta także w trakcie wykonywania przeglądu dentystycznego z takich narzędzi, jak lustra dentystyczne czy drobne sondy dentystyczne.

Zwykłe leczenie zębów może zostać przeprowadzone po zrobieniu przeglądu dentystycznego. Ten rodzaj leczenia zębów jest bardzo lubiany zarówno przez dentystów, jak i przez samych pacjentów, ponieważ wystarczy odbycie jednej wizyty dentystycznej do tego, żeby zobaczyć jej efekty. Na pierwszym etapie takiego leczenia dentysta zajmuje się borowaniem zęba. Dzięki temu oczyszcza go z próchnicy i może zrobić w nim miejsce do założenia wypełnienia. W przypadku zwykłego leczenia zębów od razu zakładane jest wypełnienie stałe, które zostaje odpowiednio utwardzone, a dzięki temu może na długo służyć pacjentowi. Obecnie dentyści dysponują różnego rodzaju wypełnieniami stałymi i tylko od rodzaju ubytku i wyboru pacjenta zależy, jakiego rodzaju wypełnienie zostanie u niego założone.


O myciu zębów

Wiesz dlaczego zęby należy myć dwa razy dziennie w odstępach około dwunastogodzinnych? Nie tylko dlatego, żeby usunąć resztki jedzenia, lub zabić bakterie. Głównym powodem jest to, że za powstawanie dobrych warunków do rozwoju próchnicy, odpowiedzialna jest płytka nazębna. Tworzy się ona w sposób ciągły, i to właśnie dzięki szczotkowaniu zębów możemy ją usunąć. Jednak - po 12 godzinach płytka staje się tak twarda, że nie jest możliwe usuniecie jej za pomocą mycia zębów. Tak, więc - to nieprawda, że ominięcie od czasu do czasu rytuału dbania o higienę jamy ustnej nie spowoduje żadnej szkody!


Warto wiedziec - SMK

Mosty kompozytowe należą do grupy połączeń adhezyjnych wykorzystujących mikropołączenia wytrawionej powierzchni szkliwa z kompozytowymi systemami łączącymi. Metoda polega na wymodelowaniu w jamie ustnej sztucznego zęba z kompozytu. Przy sprzyjających warunkach istnieje możliwość wykonania mostu kompozytowego wzbogaconego o licówkę porcelanową. Do roku 2009 wykonano ponad 600 mostów kompozytowych3. Uzupełniono nimi głównie braki siekaczy bocznych górnych.

Zaletą tej metody jest brak konieczności szlifowania zdrowych zębów, co nadaje takim rozwiązaniom charakter odwracalny. Ponadto może być wykorzystana z powodzeniem w sytuacjach, gdzie inne metody nie mogą być zastosowane, np. z braku odpowiedniej ilości miejsca na implant lub kiedy konieczność szlifowania zębów pod most klasyczny byłaby zbyt okaleczająca, czy też z powodu zbyt wysokiej ceny. System uzupełniania na stałe brakującego zęba ogranicza się do jednej dwugodzinnej wizyty.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_most%C3%B3w_kompozytowych