Stomatologia i jej specjalizacje - Dentyści

Kiedy boli ząb lub zrobi się spory ubytek nie ma czasu na szukanie dentysty poza miastem. Najlepiej wtedy szukać pomocy w gabinecie gabinecie, np. protezy zębowe jastrzębie.

Wikipedia o stomatologu

Lekarz dentysta (stom

Stomatologia i jej specjalizacje - Dentyści protezy zębowe jastrzębie
atolog), pot. dentysta ? osoba uprawniona do praktycznego stosowania wiedzy z zakresu stomatologii.

W Polsce tytuł lekarza dentysty i ograniczone prawo wykonywania zawodu uzyskuje się po pięcioletnich jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Lekarze nie piszą jednak prac magisterskich ? pełne prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty uzyskuje się pozytywnym zdaniu Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego (LDEP), od roku 2013 Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz po odbyciu rocznego stażu podyplomowego

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_dentysta


Przyczyny bólu zęba

Ból zęba może mieć wiele źródeł, a jednym z nich jest stan zapalny miazgi zębowej, który może być wynikiem np. długo nieleczonej próchnicy. Ból zęba może mieć też inne przyczyny i nie warto zgadywać, albo co gorsza czekać aż sam przejdzie. Środki przeciwbólowe pomogą jedynie okresowo, ale nie zwalczą problemu, który jest w stanie usunąć jedynie stomatolog.

W niektórych przypadkach może okazać się konieczne usunięcia kanałów nerwowych z bolącego zęba, co nazywane jest leczeniem kanałowym. Czasem wykonuje się też leczenie endodoncyjne, które wykorzystuje sondę do zbadania kanału zębowego w poszukiwaniu nerwów.


Wikipedia o leczeniu kanałowym

Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu rentgenowskim.

Nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba.

Ząb nawet z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma korzystne rokowanie. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów (tu niezbędny jest koferdam izolujący leczony ząb od środowiska jamy ustnej), obfite płukanie środkami dezynfekcyjnymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi ręcznych i maszynowych z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne wypełnienie uszczelniaczem z gutaperką.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kanałowe