zereg różnego rodzaju informacji i dokumentów, które stomatolog może uznać za potrzebne. Inna kwestia, to przygotowanie do wizyty u dentysty, kiedy idzie się do niego pierwszy raz. Rzecz jasna taka sytuacja będzie miała miejsce, kiedy pacjentem jest małe dziecko. Warto wtedy odpowiednio przygotować je do wizyty między innymi poprzez rozmowę. Dobry dentysta także powie dziecku kilka dobrych słów i będzie się nim opiekował podczas zabiegu.
Wizyta u dentysty może być wizytą rutynową lub taką, która wymaga jakiegoś przygotowania. Czasem zdarza się, że stomatolog musi przeprowadzić jakiś skomplikowany, bardzo zaawansowany zabieg. Wynika to między innymi z faktu bardzo złego stanu uzębienia pacjenta. Taka wizyta musi być zatem poprzedzona dobrym przygotowaniem do tematu, stosowaniem się do wszystkich zaleceń lekarza. Jeżeli jednak jest to typowa wizyta, na przykład regularny przegląd uzębienia, to trzeba nade wszystko dbać o higienę jamy ustnej i po prostu zachować świeży oddech. Żadne przygotowania w innym zakresie nie będą w ogóle konieczne.
Skierowanie do ortodonty
Bardzo często oprócz profilaktyki i leczenia typowo dentystycznego, to znaczy usuwania ubytków w zębach i wstawiania plomb, stomatolodzy udzielają rad w zakresie ortodoncji. Istnieje wiele gabinetów stomatologicznych, które oprócz tak zwanego leczenia zębów podejmują się także leczenia ortodontycznego. Nic w tym dziwnego, ponieważ obie te dziedziny są ze sobą ściśle połączone. W ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej osób ma problemy z prawidłowym zgryzem, a gabinety, w których udzielane są nie tylko usługi stomatologiczne, ale także ortodontyczne nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony pacjentów.
Studia stomatologiczne są niezwykle popularne wśród osób wiążących swoje przyszłe życie zawodowe ze służbą zdrowia. Dlaczego tak się dzieje? Właściwie często osoby zapytane o dokonanie takiego wyboru przyznają wprost, że wiążą z zawodem stomatologa nadzieje na duże zarobki. Oczywiście jest to prawda, ponieważ wielu dentystów zakłada prywatne gabinety stomatologiczne i jest to rzeczywiście dobre źródło finansowania. Aby jednak doskonale wykonywać ten zawód trzeba wykazać się umiejętnościami, które nieraz są bardzo skomplikowane. Można więc powiedzieć, że jest to trudny kierunek studiów i stomatologia nie jest odpowiednią dziedziną dla każdego – trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje.
O higienie jamy ustnej
Higiena jamy ustnej wskazywana jest przez wielu specjalistów jako kluczowy element dbania o swoje uzębienie. Tylko troszcząc się w sposób odpowiedni o higienę jamy ustnej ma się możliwość realnego poprawienia stanu swojego uzębienia i zrobienia wszystkiego co w naszej mocy aby uniknąć nie tylko próchnicy, ale także szeregu innych chorób. Higiena jamy ustnej polega na myciu zębów po każdym posiłku. Mycie to nie może trwać jednak kilka czy kilkanaście sekund. Nawet kilkadziesiąt sekund to jest za mało i trzeba mieć tego jasną świadomość. Higiena jamy ustnej to takie czynności, które odpowiadają w największym stopniu zaleceniom stomatologów i dentystów. Trzeba stosować też nici dentystyczne, różnego rodzaju preparaty antybakteryjne.
Myjąc zęby warto mieć na uwadze kilka kluczowych elementów. Po pierwsze – mycie musi odbywać się kilka razy dziennie. Absolutnym minimum jest mycie zębów rano i wieczorem. Specjaliści wskazują jednak, że dobrze, kiedy zęby myte są po prostu kilka razy dziennie po każdym z posiłków. Myjąc zęby trzeba robić to właściwie. Co to znaczy właściwie myć zęby? Znaczy to tyle, że trzeba myć je długo – kilka minut. Trzeba również tak samo szczotkować każdy ząb, nie pomijać niektórych fragmentów jamy ustnej. Tylko to da szansę na uzyskanie pełni efektów . Kolejna rzecz – to płyny do płukania jamy ustnej lub innego rodzaju preparaty wskazywane przez lekarzy. One w trakcie dnia mogą pomóc utrzymać odpowiednia higienę jamy ustnej i dają szansę na zdrowe zęby przez długie lata.